نویسنده : نورنگار ; ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٥ آذر ۱۳۸۸

آرشیو و بایگانی اطلاعات

همگام با پیشرفت فن آوری های دیجیتالی ، حجم فایل های تولید شده نیز افزایش می یابد .

شاید تا یک دهه پیش ، تصور ابزارهای ذخیره سازی با ظرفیت بیش از یکصد گیگابایت امری دور از ذهن می نمود ، اما امروز مشاهده هارددیسک های یک ترابایتی بر روی میز کار عکاسان و گرافیست ها چندان موجب تعجب نمی باشد .

آنچه امروزه بعنوان یک معضل و شاید یک کابوس برای تولید کنندگان محتوای دیجیتالی ( Digital Content Creators ) مطرح است نگهداری و ذخیره سازی حجم بالای اطلاعات و داده ها ( Data ) می باشد .

آیا تنها راه غلبه بر این مشکل حجیم تر کردن و افزایش ظرفیت رسانه های ذخیره سازی است ؟ افزایش ظرفیت هارد دیسک ها ، کارت های حافظه و سایر رسانه ها تا کجا ادامه می یابد ؟ آیا با افزایش ظرفیت ، میزان قابلیت اعتماد ( Reliability ) کاهش می یابد ؟

آنچه به عنوان راه حل منطقی برای غلبه بر این مشکل معرفی می گردد ، نه افزایش ظرفیت ذخیره سازی بلکه انتخاب یک روش مناسب جهت بایگانی و آرشیو نمودن اطلاعات می باشد .

ابزارهای ذخیره سازی و بایگانی اطلاعات را می توانیم بر حسب تکنیک به کار رفته به چهار گروه تقسیم نماییم :

1-      روش ذخیره سازی شیمیایی ( فیلم ، میکروفیلم )

2-      روش ذخیره سازی مغناطیسی ( هارد دیسک ، نوار )

3-      روش ذخیره سازی نوری ( دیسک های فشرده )

4-      روش ذخیره سازی الکتریکی ( فلش دیسک ها ، کارت های حافظه )

روش شماره 1 بدلیل شرایط ویژه نگهداری فیلم ها و میکروفیلم ها ، امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد .

از میان ابزارهای بایگانی مغناطیسی شاید بتوانیم از هارد دیسک ها به عنوان موفقترین آن ها نام ببریم . قیمت ارزان

، راحتی استفاده و قابلیت حمل و نقل متوسط از مزایای هارد دیسک ها محسوب می شوند . اما نکته مهم ضریب اطمینان و ماندگاری اطلاعات در این رسانه می باشد . میدان های مغناطیسی و ضربه ، همچنین نوسانات الکتریکی می توانند در لحظه ای بسیار کوتاه باعث از بین رفتن اطلاعات ذخیره شده گردند . امکان حذف اطلاعات و بازنویسی سهوی داده ها نیز از ضریب اطمینان هارد دیسک ها می کاهد . استفاده از نوارهای مغناطیسی بدلیل قیمت بالا و هزینه نگهداری زیاد نیز امروزه جای خود را به روش های سریع تر و دقیق تر داده است .

اما در این میان دیسک های فشرده و انواع آن شامل CD-R ، DVD-R و BD-R مهمترین و پر مصرف ترین ابزارهای ذخیره سازی و بایگانی اطلاعات می باشند که در سطور بعد به آن ها اشاره خواهیم نمود .

 روش ذخیره سازی الکتریکی جدیدترین روش ذخیره سازی اطلاعات می باشد . فلش دیسک ها ( USB Flash ) و کارت های حافظه در انواع مختلف M2,SxS,SD,CF,MS از نمونه های این رسانه می باشند . جذابیت این ذخیره سازها به دلیل قیمت مناسب ، سهولت جابجایی و حمل و نقل و استفاده عمومی و آسان آن ها را به رقیبی جدی برای هارد دیسک ها تبدیل نموده است بطوری که هم اکنون بعضی از شرکت های تولید کننده لپ تاپ به جای هارد دیسک از انواع ذخیره سازهای الکتریکی در محصولت خود استفاده می کنند . آنچه که در مورد این رسانه ها باید در نظر داشت اینست که این ابزارها بیشتر به عنوان ذخیره ساز مورد استفاده قرار می گیرند و برای آرشیو و بایگانی دراز مدت مناسب نمی باشند .

·       دیسک های فشرده

دیسک های فشرده اولین بار به عنوان ابزار ضبط موسیقی تولید شدند . در واقع اولین ظهور دیسک های فشرده به سال 1982 میلادی و بصورت دیسک های موسیقی باز می گردد . در طی سال ها انواع مختلفی از دیسک ها مانند DVD و BD عرضه گردیند . بر طبق آخرین آمار تا سال 2007 میلادی بیش از 200 بیلیون دیسک فشرده ( CD ) در دنیا به فروش رفته است . دیسک های فشرده امروزه در ظرفیت های 700 مگابایت ، DVD با ظرفیت 4.7 گیگابایت و BD با ظرفیت 25 گیگابایت در دسترس می باشند .

نکته مهم در انتخاب دیسک های فشرده به عنوان ابزار بایگانی و آرشیو ، ماندگاری و دوام اطلاعات ذخیره شده می باشد . این دیسک ها در قبال استفاده مکرر و عوامل محیطی مانند رطوبت ، حرارت و نور ماوراء بنفش آسیب پذیر می باشند . اگر به ساختار یک دیسک نگاهی بیاندازیم این آسیب پذیری بیشتر مشخص می گردد :

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/CD_layers.svg/180px-CD_layers.svg.png

A : لایه حکاکی اطلاعات

B : لایه انعکاس دهنده پرتو لیزر

C : لایه پلاستیکی جهت محافظت از لایه انعکاسی

D : لایه چاپ مشخصات

E : پرتو لیزر

در واقع اشکال عدم دسترسی به اطلاعات به دو لایه حکاکی A و لایه انعکاسی B مربوط می باشد . در دیسک های معمولی از ماده شیمیایی Cyanine ( از خانواده پلی کربنات ها ) به عنوان لایه حک اطلاعات استفاده می شود . این لایه به مرور زمان و در اثر عوامل محیطی تغییر حالت داده و موجب می شود که حفره ها و برجستگی های ایجاد شده در سطح دیسک تغییر شکل دهند و پدیده ی خطای خواندن اطلاعات ( Read Error ) بروز نمایید . در صورتی که تواتر خطای خواندن افزایش یابد اطلاعات دیسک قابل استفاده نخواهد بود .

همچنین بر اثر اکسیداسیون لایه انعکاس دهنده ، پرتو لیزر در مسیر صحیح منعکس نشده و خطای فساد دیسک ( Disk Rot) رخ داده و اطلاعات غیر قابل دسترسی خواهند بود . هر چه میزان فشردگی اطلاعات بیشتر و در نتیجه ظرفیت دیسک بالاتر باشد ، احتمال بروز خطاهای فوق نیز بیشتر می گردد .

آزمایشات لایراتواری میزان ماندگاری اطلاعات بر روی دیسک های فشرده ( CD ) متعارف را یک بازه زمانی 3 الی 5 سال برآورد کرده اند .جهت غلبه بر این مشکل فن آوری جدیدی ابداع شده است که باعث ماندگاری اطلاعات به مدت بسیار طولانی می گردد . این فن آوری که از آن به عنوان انقلابی در صنعت بایگانی نام برده می شود ار فلز طلای خالص 24 عیار به عنوان لایه انعکاسی و پلی کربنات جدید Phthalocyanine در لایه حکاکی استفاده می کند . در نهایت برای جلوگیری از ایجاد خراش و آسیب دیدگی ، سطح دیسک با یک لایه ابداعی بنام " زره ضد خش " یا Scratch Armor پوشانده می شود .

این فن آوری بطور انحصاری در اختیار شرکت Delkin Devices امریکا بوده که سری محصولات آرشیو طلایی ( Archival Gold ) خود را در سه دسته CD-R ، DVD-R و BD-R عرضه می کند .

استفاده از فلز طلای 24 عیار به عنوان با ثبات ترین عنصر فلزی پدیده اکسیداسیون را به صفر رسانده است . همچنین پایدار پلی کربنات Phthalocyanine در مقابل عوامل محیطی آن را به ایده آل ترین ماده شیمیایی جهت حکاکی اطلاعات تبدیل نموده است . ترکیب این دو لایه باعث شده است که ماندگاری اطلاعات در دیسک های CD-R برابر با 300 سال ، در دیسک های DVD-R برابر با 100 سال و در دیسک های BD-R این شرکت برابر با 200 سال برآورد گردد . این نتایج از آزمایشات موسسه ملی تحقیقات و استاندارد امریکا ( N.I.S.T ) و با استفاده از دستگاه شتابدهنده زمان تاثیر عوامل محیطی ، استخراج گردیده اند .

با این تمهیدات اکنون می توانیم با خیالی آسوده ، اطلاعات ارزشمند خود مانند عکس ، فیلم ، موسیقی و هرگونه داده را جهت حفظ و نگهداری بمدت طولانی یر روی این دیسک ها ذخیره نماییم .

می توان پیش بینی کرد که در آینده نزدیک با افزایش حجم اطلاعات تولید شده ، استفاده از رسانه های پرظرفیت و قابل اطمینان مانند دیسک های BD-R تنها راه اطمینان بخش جهت آرشیو طولانی مدت خواهد بود .

اطلاعات قیمت و نحوه موجودی کالا

http://www.dorbinshop.com/accessories/gold/

 

 

 
واژه کلیدی :دلکین