چند توصیه برای کار با دوربین دیجیتال

چند توصیه برای کار با دوربین دیجیتال :

قبل از این‌که با سر به دریای عکاسی دیجیتال شیرجه بروید، خیال‌تانراحت باشد که قبل از شما افراد بسیاری شیرجه رفته‌اند و سرشان به سنگ خورده است! آن‌ها اشتباهاتی مرتکب شده و درس‌ها از آن گرفته‌اند که نتایج تجربیات آن‌ها دراختیار شماست. البته این بدان معنی نیست که دیگر شما مرتکب هیچ اشتباهی نخواهید شد،ولی شما می‌توانید از اشتباهات رایج عکاسی دیجیتال پرهیز کنید. برای شما ده توصیه در این‌جاست که می‌توانید برای مواجه نشدن با آن‌هااز هم‌اکنون چاره‌اندیشی کنید.

1ـ دوربین شما دقت کافی یا مشخصات فنی مناسب ندارد:

قبل از خرید دوربین دیجیتال، خوب در مورد هدف و نحوه‌ی استفاده از آن در حال حاضر ودر آینده فکر کنید. اگر هدف‌تان از خرید دوربین، چاپ عکس‌هایی در اندازه‌ی 8 در 10یا بزرگ‌تر است، از خرید مدل‌هایی با رزولوشن (دقت) پایین خودداری کنید. همین‌طوراگر کارتان نیاز به اتصال فلاشی قوی دارد، دوربین‌تان حتما باید دارای محل نصب فلاشخارجی باشد (که اکثر دوربین‌های دیجیتال ندارند). فهرستی از مشخصاتی که دوربین‌تانباید داشته باشد، بنویسید و هنگام خرید دوربین، از آن برای انتخاب دوربین مناسب

استفاده کنید.

 

2ـ عکاسی با رزولوشن پایین:

برای جای دادن عکس‌های بیش‌تر روی یک کارت حافظه، دوربین را روی رزولوشن پایین‌تراز حداکثر تنظیم کنید. این کار خوب است، ولی این، زمانی است که یک عکس دیدنی که

بخواهید از آن پرینت بزرگی بگیرید، نگرفته باشید. پایین آوردن رزولوشن یک دوربیناستفاده از عکس‌های آن را محدود می‌کند و امکان گرفتن یک پرینت بزرگ و دقیق را ازآن می‌گیرد. مگر آن‌که شما کاملا مطمئن باشید عکس‌هایی که می‌گیرید، فقط برای نمایشروی وب، ایمیل کردن یا برای استفاده‌ی رزولوشن پایین دیگری مورد استفاده خواهد بود. اگر این‌طور است تنظیم را در حالت JPG یا TIFF در فشرده‌ترین حالت قرار دهید. اگرعکسی زیبا و مهم به دست آید، شما بی‌نهایت خوش‌حال خواهید شد. در مورد رزولوشن بایدبیش‌تر بیاموزید.

 

 

 

3ـ تمام شدن باتری در شرایط حساس:

دوربین‌های دیجیتال به توان الکتریکی، آن‌هم به مقدار زیاد نیاز دارند. هیچ چیزناامیدکننده‌تر از این نیست که برای گرفتن صحنه‌ای حساس، شاتر را فشار دهید و علامتیا صدای تمام شدن باتری و خاموش شدن دوربین را ببینید. برای اطمینان از آماده بودندوربین در شرایط حساس، از شارژ کامل باتری‌ها اطمینان حاصل کنید و حتماً باتری یدکیهمراه خود داشته باشید. باتری‌ها را باید خوب بشناسید.

 

4ـ ته کشیدن حافظه در شرایط حساس:

دوربین‌های دیجیتال همراه یک کارت حافظه فروخته می‌شوند، ولی معمولا این مقدارحافظه فقط برای گرفتن چند عکس با کیفیت متوسط کافی است. در نظر بگیرید که تصمیمدارید چند عکس بگیرید و اطمینان حاصل کنید که کارت حافظه با ظرفیت کافی همراهدارید. بالاترین حافظه‌ای را که توان مالی‌تان اجازه می‌دهد، بخرید و یا اگرارزان‌تر درمی‌آید، چند حافظه‌ی کم ظرفیت‌تر بخرید و خیال خودتان را راحت کنید کهدر شرایطی گیر نخواهید کرد. چون تاسف از دست دادن منظره‌ها و یا صحنه‌هایتکرارنشدنی را خواهید خورد.

5ـ در آوردن نابه‌جای کارت حافظه:

برای گرفتن عکس در دوربین دیجیتال، مراحلی باید طی شود که در انتهای آن، ثبت تصویرروی کارت حافظه قرار دارد. این پروسه، چند ثانیه طول می‌کشد. اگر در حالتعکس‌برداری پی‌در‌پی، سریع عکس گرفته باشید، این پروسه طولانی‌تر هم خواهد شد. اینمساله که قبل از خارج کردن کارت حافظه از دوربین، فرصت کافی برای ضبط تصویر رابدهید، بسیار ضروری است. اگر در حین این عملیات، کارت حافظه را بیرون بکشید، ممکناست عکس‌ها را از دست بدهید. دوربین‌های دیجیتال، دارای نمایشگری هستند که در حینضبط تصویر چشمک می‌زند. قبل از انجام هرکاری روی کارت، مطمئن شوید که چشمک زدن اینلامپ قطع شده باشد. حتما خودتان را عادت دهید که قبل از خارج کردن کارت حافظهدوربین را خاموش کنید.

 

6ـ گرفتن عکس از صحنه‌های سریع:

خوش‌بختانه امروزه دوربین‌های دیجیتال بیش‌تری در حال نزدیک شدن به سرعت پاسخفیلم‌های عکاسی هستند؛ به بیان ساده، به مجرد فشار دادن شاتر، عکس گرفته می‌شود،ولی متاسفانه خیلی از مدل‌ها هنوز کند بوده و آن‌چه را که در مانیتور نمایشمی‌دهند، همانی نخواهد بود که در عکس ثبت می‌شود. اگر دوربین شما چنین است، دو راهبرای فایق آمدن بر آن وجود دارد: اول آن‌که خود را عادت دهید بدون این‌که وابسته بهتصویر نشان داده شده در مانیتور باشید، براساس تجربه بهترین زمان فشار دادن شاتر رابه دست آورید؛ دوم این که روی سوژه‌های ساکن نحوه‌ی قفل کردن فوکوس دوربین‌تان رایاد بگیرید. در شرایطی که می‌خواهید از جسم متحرک و یا صحنه‌ی سریعی عکس بگیرید، ازقبل فوکوس را روی فاصله‌ی مناسبی قفل کنید. چون هنگامی که فوکوس انجام شده باشد بافشردن شاتر بلافاصله عکس گرفته می‌شود.

7-عکس گرفتن از صحنه‌های سریع در مد عکس تکی:

اگر تنظیم دوربین شما روی مد عکس تکی تنظیم شده باشد، بعد از گرفتن عکس تا زمانآماده شدن برای عکس بعدی زمانی طول می‌کشد که به علت ثبت اطلاعات عکس روی کارتحافظه، ممکن است دوربین در طی این زمان با نشان دادن عکس گرفته شده، شما را سرگرمکند! این مد برای گرفتن عکس از سوژه‌های ثابت مناسب است، ولی هنگامی که می‌خواهیداز سوژه‌های در حال حرکت عکس بگیرید، باید تنظیم دوربین‌تان را تغییر دهید. در بعضیدوربین‌ها می‌توانید نمایش تصویر بعد از گرفتن عکس را غیر فعال کنید که باعثسریع‌تر شدن زمان آماده شدن برای عکس بعدی می‌شود. در بعضی از دوربین‌ها نیزمی‌توانید مد گرفتن چند عکس متوالی را فعال کنید که قبل از این‌که دوربین به ثبتتصاویر بپردازد، چند عکس مختلف بگیرید.

8ـ مدیریت نامناسب عکس‌ها:

شما برای این‌که حداکثر بهره را ازدوربین‌تان ببرید، باید روند کاری منظمی شامل گرفتن عکس، انتقال به کامپیوتر،نگه‌داری و مرتب کردن منطقی عکس‌ها و گرفتن کپی پشتیبان روی CD را رعایت کنید. ممکناست عادت دادن خودتان به انجام دقیق این کارها کمی مشکل باشد، ولی این کار ضامناستفاده‌ی درست و بدون اشتباه از عکس‌هایتان است.

 

9ـ انتظار اصلاح عکس‌ها با نرم افزارهای ویرایش تصویر:

با استفاده از یک نرم افزار ویرایش تصویر خوب، مثل فتوشاپ، می‌توان تصویر رنگپریده‌ی زیر نور فلورسنت را بهبود داد، قرمزی چشم را اصلاح کرد، روشنایی و کنتراسترا بالا برد و کارهایی از این قبیل انجام داد، ولی در قدرت و کیفیت کار،محدودیت‌هایی وجود دارد. بعضی اشکالات هستند که با هیچ نرم افزاری قابل برطرف شدننیستند.

10ـ ضبط روی عکس اصلی:

ممکن است شما در حال تجربه کردن یک نرم افزار ویرایش تصویر و امتحان جلوه‌های عجیبو غریبی که بر روی تصویر و رنگ‌ها ایجاد می‌کند، باشید. کارهایی که انجام می‌دهد،بسیار جالب است و شما می‌خواهید ادامه‌ی کار را بعدا انجام دهید. کلید CTRL-S رامی‌زنید و عکس ضبط می‌شود. شما نمی‌خواستید این‌طور شود، ولی اکنون عکس اصلی با عکستغییر داده‌ی شده شما جایگزین شده است و دیگر راهی برای بازگشت آن وجود ندارد. همیشه یادتان باشد، قبل از شروع کار با چنین نرم افزارهایی، با استفاده از SAVE AS یک کپی از تصویر اصلی تهیه کرده و روی آن کار کنید.

 

 

/ 0 نظر / 94 بازدید