V1 و J1 دوربین‌های بدون آیینه نیکون

nikonmir_mini_1

بالاخره پس از شایعات و بحث‌های فراوان پیرامون ورود نیکون به بازی دوربین‌های بدون آیینه با لنز قابل تعویض (ILC) این شرکت خبر معرفی دو دوربین ILC جدید خودش را منتشر کرد. هر دو دوربین جدید ILC نیکون مجهز به یک حسگر 10.1 MP از نوع CMOS هستند که نیکون نام این فرمت خودش را CX گذاشته است. اندازه فیزیکی این فرمت دقیقاً 13.2mm x 8.8mm است که کوچکتر از اندازه دوربین‌های بدون آیینه میکرو سه چهارم مانند سری PEN الیمپوس و کمی بزرگ‌تر از حسگر دوربین‌های سری Q پنتاکس است که تا کنون لقب کوچکترین دوربین‌های ILC را داشته‌اند. با داشتن چنین ابعادی، این دوربین‌ها دارای ضریب برشی (Crop Factor)برابر 2.7 می‌شوند. بدین معنی که اگر با استفاده از مبدل لنز، از لنز‌های سری Full Frame نیکون یعنی سری F استفاده کنید، عدد فاصله کانونی لنز شما ضربدر 2.7 شده و به این مقدار تله‌تر می‌شود.

یکی از مهمترین خصوصیاتی که درباره این دوربین‌های جدید نیکون به آن اشاره می‌شود، امکان فوکوس خودکار از نوع پرسرعت Phase Detection با توانایی تشخیص چهره است که نیکون تبلیغات زیادی را حول و حوش آن انجام داده است.اگرچه این قابلیت هنوز به مرحله تست نرسیده است، اما Phil Ryan از معدود تکنسین‌هایی که فرصت تست کردن این دوربین را داشته است، اینطور عنوان کرده که سرعت فوکوس خودکار آن تفاوت قابل ملاحظه ای با سری PEN الیمپوس ندارد. البته تعداد 73 نقطه فوکوس در این دوربین‌ها چیزیست که در هیچ یک از دوربین‌های ILC دیگر دیده نمی‌شود. ضمناً پردازشگر هر دو دوربین ILC جدید نیکون، از نوع EXPEED 3 بوده و علاوه بر سرعت فوکوس بالا می‌تواند با سرعت 10 fps عکاسی کرده و در هر شات فوکوس خودکار را حفظ کند.

Nikon-Mirrorless-ILC-J1-V1

یکی دیگر از خبرهای مهم که همراه با انتشار این دوربین به آن اشاره شد، مانت جدید Nikon 1 است که در این دوربین‌ها به کار رفته است. دوربین‌های V1 و J1 در زمان انتشار با لنزهای 1 NIKKOR VR 10-30mm f/3.5-5.6, 1 NIKKOR VR 30-110mm f/3.8-5.6, 1 NIKKOR 10mm f/2.8 و 1 NIKKOR VR 10-100mm f/4.5-5.6 PD-ZOOM به بازار می‌آیند، اما با معرفی آداپتور FT1 می‌توانید هر یک از لنزهای F-Mount نیکون را نیز روی آن‌ها نصب کنید. این نکته می‌تواند یکی از مهمترین مزایای این دوربین‌ها نسبت به ILCهای دیگر باشد.

Nikon-Mirrorless-ILC-J1-V1

دو مدل معرفی شده نیکون J1 و V1 نام دارند. V1 مدل حرفه‌ای‌تری نسبت به J1 است و مجهز به یک منظره‌یاب الکترونیکی با رزولوشن 140هزار پیکسل است و تقریباً پوشش دهی کادر 100% دارد. همچنین یک نمایشگر با کیفیت 921هزار پیکسل TFT LCD ، شاتر مکانیکی و سرعت سینک فلاش 1/250 ثانیه از دیگر امکانات آن است. ضمناً چون مدل حرفه‌ای‌تری نسبت به J1 است بدنه آن نیز از جنس آلیاژ منیزیم و محکم تر از J1 است.

Nikon-Mirrorless-ILC-J1-V1

در J1 منظره‌یاب چشمی حذف شده و رزولوشن نمایشگر نیز به 460هزار پیکسل کاهش یافته است. ضمناً برای اینکه قیمت دوربین کمتر تمام شود، شاتر مکانیکی آن حذف شده و در عوض از شاتر الکترونیکی در آن استفاده شده است. در بالای V1 یک کفشک فلاش قرار دارد که می‌توانید در صورت نیاز به فلاش، از فلاش‌های اکسترنال نیکون روی آن استفاده کنید، یا ماژول GPS را روی آن قرار دهید. متأسفانه V1 برخلاف J1 دارای فلاش سرخود نیست.

Nikon-Mirrorless-ILC-J1-V1

در هر دو دوربین یک مد کاری وجود دارد که تقریباً مرز بین عکاسی و فیلمبرداری را از بین می‌برد. شما با هر دو دوربین می‌توانید با رزولوشن Full HD 1080p و سرعت 60i به صورت اسلوموشن فیلمبرداری کنید و همزمان با رزولوشن کامل دوربین عکس بگیرید. همچنین وضعیت Motion Snapshot به شما اجازه می‌دهد که حدود 1 ثانیه حول و حوش زمان فشردن شاتر را نیز به صورت ویدئویی ضبط کنید.

هر دو دوربین یV1 و J1 در 20 اکتبر با لنز 10-30 وارد بازار می‌شوند. اطلاعات بیشتر و بررسی خلاصه‌تری از این دوربین را به زودی در سایت کار خواهیم کرد

/ 1 نظر / 22 بازدید